sport

Prima infrangere pentru FC Unirea Dej in acest sezon

Foto: FacebookUnirea Dej a pierdut cu 2-0 meciul de pe teren propriu cu FC Zalau, primind cate un gol in fiecare repriza, al doilea din penalty. Acesta este primul esec din acest sezon al Unirii.

Dupa remiza din prima etapa cu Seso Campia Turzii si victoria de pe Cluj Arena cu Sanatatea, Unirea Dej a primit in etapa a treia vizita celor de la FC Zalau. Desi au fost priviti ca avand sansa a doua in acest meci, salajenii au produs surpriza si s-au impus la Dej.

Scorul a fost deschis in prima repriza de Cosmin Sabou, cu un sut violent de la aproape 25 de metri, prima jumatate a meciului fiind de altfel la discretia oaspetilor.

Unirea Dej a turat motoarele in repriza a doua, a dominat copios in numeroase momente ale jocului, dar a ratat pe rupte golul egalizator. Spre final, insa, tot zalauanii au fost cei care au marcat, prin Mihai Bode, care a transformat un penalty. Lovitura de pedeapsa a fost obtinuta tot de Bote, faultat in careu de portarul Unirii.

Acesta a fost primul meci al Unirii Dej la care in tribune au luat loc si suporteri organizati si nu doar simpli spectatori.

UNIREA DEJ: 27. Szekely Lorand – 5. Ionut Podina, 17. Ioan Dobrau, 6. Souleymane Traore, 18. Cosmin Sicoban, 10. Radu Gabrus (cpt.), 11. Teodor Romario Rus, 14. Paul Bogdan, 8. Rares Stan, 9. Bogdan Faur si 7. Rares Petrean. Rezerve: 33. Lucian Bunga – 13. Adrian Bud, 2. Florin Vardea, 12. Razvan Pop, 15. Horatiu Satmar, 19. Catalin Tibre si 16. Cosmin Popa. Antrenori: Ciprian Urican (principal) si Eusebiu Suvagau (secund)

FC ZALAU: 12. Claudiu Chis – 8. Vlad Lung, 29. Gheorghe Bulz, 5. Cosmin Cosma, 15. Viorel Ionascu, 18. Maior Istvan, 10. Cosmin Sabou (cpt.), 7. Raul Stanciu, 14. Madalin Trip, 17. Andrei Teglas si 9. Mihai Bode. Rezerve: 1. Alexandru Gudea – 6. Gabriel Tiriac, 13. Vasile Jula, 21. Claudiu Cornaci, 11. Gigi Gorga si 4. Vlad Negrean. Antrenori: Marius Pasca (principal) si Cristian Oros (secund)

Brigada de arbitri: Calin Sangeorzan – Mihai Marica si Mihai Ungur (toti din Bistrita). Observatori: Fodor Jozsef (Odorheiu Secuiesc) si Dan Jiga (Bistrita)