publicitate
publicitate
publicitate
publicitate
publicitate
publicitate
BREAKING NEWSDin Zona

Ambulanță din judet, atacată cu topoarele pe motiv că „fură copii” – VIDEO

Publicitate
 

Misiune încheiată periculos pentru un echipaj al ambulanței din judetul Cluj. Medicii, chemați să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, au fost atacați cu bâte, topoare și pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanță care fură copii”. Șoferul autosanitarei a fost rănit la ochi de cioburile geamului spart și a fost operat.

Totul s-a întâmplat puțin după ora 21. Echipajul Serviciului de Ambulanță a fost trimis în Recea Cristur, la aproximativ 30 de kilometri, pentru un pacient cu stare de rău. O intervenție aparent obișnuită s-a transformat însă într-un coșmar.

La intrarea în localitate, medicii au oprit pentru a cere indicații. Au întrebat un grup de localnici unde se află adresa. În loc de ajutor, oamenii au început să îi filmeze și să se agite.

După ce medicii au preluat pacientul, in drum spre Spitalul din Dej, unde urma sa fie transportat, calea le-a fost blocată de un autoturism din care au coborât mai mulți indivizi înarmați cu bâte și topoare. Aceștia au început să lovească autosanitara, susținând că ar fi „ambulanța neagră care fură copii”.

Doar prezența de spirit a șoferului i-a salvat pe membrii echipajului de furia agresorilor, care au aruncat și cu o piatră ce a spart geamul autosanitarei. Cioburile de sticlă i-au ajuns în ochi șoferului, care a reușit totuși să conducă până la Cluj-Napoca. În zadar au sunat medicii la 112 de pe ambulanță, întrucât niciun echipaj de poliție nu le-a fost trimis în ajutor.

Ajuns la Cluj-Napoca, ambulanțierul a fost internat și dus de urgență în sala de operație, deoarece cioburile i-au afectat corneea. Potrivit medicilor, acesta va avea nevoie de cel puțin trei luni de recuperare.

 

Articole Similare

Back to top button