Din Oras

Inscrierea in scolile militare, prelungita pana pe 18 iunie | Vezi specializarile

Pentru a veni în sprijinul elevilor de clasa a 12-a care în perioada 10-16 iunie susțin examenul național de bacalaureat, Ministerul Apărării Naționale, prin intermediul Biroului informare-recrutare al Centrului militar zonal Cluj, va continua până în data de 18 iunie activitatea de înscriere a candidaților, băieți și fete, pentru admiterea în instituțiile militare și civile de învățământ universitar de formare a ofițerilor.

Pentru anul de învățământ 2025-2026, sunt scoase la concurs un număr de 612 de locuri pentru formarea ofițerilor în instituții militare și civile de învățământ universitar.

Pentru învățământul universitar de formare a ofițerilor se pot înscrie elevii aflaţi în ultimul an de liceu şi absolvenţii de liceu cu diplomă de bacalaureat şi vârsta de cel mult 26 de ani  (24 pentru aviaţie – naviganţi) împliniţi în cursul anului 2025. 

Mai multe informații și consiliere privind înscrierea, selecția și admiterea se pot obține de la personalul biroului informare-recrutare din cadrul Centrului militar zonal Cluj, situat în Cluj-Napoca, în zilele de luni, miercuri, joi și vineri între orele 08.00-16.00, respectiv marți între orele 10.00-18.00 sau la numerele de telefon 0264 – 433067 (int. 119 sau 127) și 0769054977.

Articole Similare

Back to top button