publicitate
publicitate

sport

Unirea Dej s-a calificat in turul 2 al Cupei Romaniei

Unirea Dej a obtinut fara probleme biletele pentru turul al doilea al Cupei Romaniei la fotbal dupa ce a invins cu 4-2 echipa salajeana Venus Maeriste.

Meciul s-a disputat pe teren neutru pe stadionul Magura din Simleul Silvaniei, in conditiile unei ploi torentiale care a cazut necontenit pe toata durata partidei.

Castigatoarea fazei judetene Salaj a Cupei Romaniei a avut un start fenomenal de meci, Venus Maeriste reusind sa se desprinda la 2-0 pe tablea dupa doar un sfert de ora de la fluierul de start. Ambele goluri ale salajenilor au fost marcate de Ioan Micle, primul in minutul 12, si al doilea dupa doar trei minute din penalty.

Unirea Dej a revenit insa repede in joc, a redus din diferenta prin Radu Gabrus, pentru ca pana la pauza Alin Chira sa restabileasca egalitatea pe tabela. Repriza secunda a fost controlata autoritar de formatia pregatita de Eusebiu Suvagau, dupa ce echipa din Maeriste a cazut total din punct de vedere fizic.

Rares Petrean a dus Unirea in avantaj la nici 10 minute de la startul partii a doua, acesta reusind dubla in minutul 58 in urma unei lovituri de colt. Diferenta de scor putea fi mai mare daca dejenii n-ar fi irosit cateva ocazii clare de gol pana la finalul intalnirii.

Pentru Unirea Dej au evoluat in aceasta partida: Szekely Lorand, Florin Vardea, Andrei Dobrau, Marius Sarosi, Sergiu Coci (Vasile Zoltan 71′), Ferreira Santclaire  (Eduard Kerestes  ’45), Adrian Bud, Radu Gabrus, Alin Chira, Bogdan Faur şi Rares Petrean (Paul Holas 80′). Antrenor: Eusebiu Suvagau.

O alta echipa clujeana calificata in faza urmatoare a Cupei Romaniei este Unirea Floresti, care a invins cu 5-1 cealalta echipa clujeana din competitie, Leii Triteni.