BREAKING NEWSsport

UNIREA DEJ, tot mai aproape de Liga a II-a, dupa ce a invins Baia Mare cu 3-1 – FOTO

Echipa locala de fotbal, Unirea Dej, a invins astazi Minaur Baia-Mare cu scorul de 3-1, in cadrul barajului pentru promovarea in Liga a 2-a, dupa ce in tur au terminat meciul la egalitate cu aceasta echipa. Prin rezultatul de astazi, echipa dejeana s-a calificat in “finala” barajului de promovare, pe care il va disputa impotriva celor de la SCM Zalau.

Formaţia lui Dragoş Militaru a avut un mare plus în faţa băimărenilor şi a deschis scorul conform cursului jocului, conform CjSport.ro.

Serediuc a înscris cu capul după o centrare perfectă a lui Frăsineanu în minutul 32. Cu două minute înainte de pauză, însă, fostul jucător al lui “U” Cluj, Haţiegan, a egalat pe tabelă, iar la pauză Baia Mare era calificată.

Doar că dejenii au început tare partea secundă şi după nici 10 minute au reuşit să marcheze. Alex Blaj a reluat cu capul după o fază fixă şi, cu puţin noroc, mingea a intrat în poartă. Minaur a fost aproape apoi de egalare, mai ales prin Stanciu, la o lovitură de colţ, dar cei care au mai marcat au fost tot dejenii. Frăsineanu a împins mingea în poarta goală după o acţiune a lui Florin Blaj, iar Unirea a învins cu 3-1 şi s-a calificat în turul doi al barajului, decisiv pentru promovare.

Acolo o aşteaptă SCM Zalău, învingătoare cu 5-0 la general în faţa celor de la CSO Cugir. Primul meci va avea loc sâmbătă, la Dej, conform celor de la CjSport.ro.