publicitate
publicitate
publicitate
publicitate
publicitate
Eveniment

Cămașa tradițională transilvăneană, în prim-planul unei expozitii la Muzeul de Artă din Cluj

Publicitate
 

Expoziția „Pânze, freamăt și șoapte”, dedicată cămășii tradiționale transilvănene, va fi deschisă publicului la Muzeul de Artă Cluj-Napoca începând cu 20 mai 2026. Evenimentul este organizat de Asociația „Arta acului la Cluj”, în cadrul proiectului „Cămașa de Transilvania”, în colaborare cu instituția muzeală clujeană.

Vernisajul expoziției va avea loc marți, 20 mai, de la ora 18:00, la Muzeul de Artă Cluj-Napoca.

Potrivit organizatorilor, expoziția propune o incursiune în universul cămășii tradiționale transilvănene, punând în valoare diversitatea tehnicilor decorative, rafinamentul compozițional și estetica patrimoniului textil. Demersul face parte din proiectul „Cămașa de Transilvania”, inițiat de Asociația „Arta acului la Cluj”, care urmărește recuperarea și valorificarea patrimoniului cultural cusut prin cercetarea pieselor textile autentice.

Activitatea proiectului are la bază cercetarea unor piese de port tradițional, cu accent pe tehnicile de realizare a cămășilor și identificarea elementelor specifice diferitelor zone etnografice.

Publicul va putea admira peste 40 de cămăși din Ardeal, reprezentative pentru numeroase regiuni etnografice, printre care Țara Bârsei, Mărginimea Sibiului, Zona Târnavelor, Valea Hârtibaciului, Țara Moților, Mocănimea Văii Arieșului, Depresiunea Gheorgheni, Țara Hațegului, Ținutul Pădurenilor, Țara Zarandului, Țara Năsăudului, zona Sălajului, Ținutul Reghinului, Banatul de Câmpie, Dealurile Clujului, Țara Lăpușului, zona Orăștie și zona ceangăiască Ghimeș-Palanca.

Printre exponantii camasilor transilvanene realizate manual se afla si dejeanca Daniela Irimus.

Expoziția include și o instalație-manifest intitulată „Pom al Vieții”, concepută ca simbol al renașterii unui meșteșug tradițional.

În cadrul evenimentului participă și elevii Liceului de Arte Vizuale „Romulus Ladea” din Cluj-Napoca, coordonați de profesorii Diana Ianaciuc și Cristian Porumb, care vor expune o serie de interpretări grafice inspirate din portul tradițional românesc.

Articole Similare

Back to top button