COD PORTOCALIU de canicula | Vor fi pana la 39 grade Celsius

Meteorologii au emis un cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe din vestul și nord-vestul țării, inclusiv Cluj, avertizarea fiind valabilă astăzi, între orele 12:00 și 21:00. Temperaturile vor ajunge la 37 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Avertizarea emisă de Administrația Națională de Meteorologie vizează județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș. Meteorologii atrag atenția că valul de căldură va continua și în următoarele zile, fiind în vigoare o informare meteorologică până în 29 iunie.

În județul Cluj, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență s-a întrunit sub coordonarea prefectului Maria Forna și a adoptat o serie de măsuri pentru limitarea efectelor temperaturilor extreme și protejarea populației.
Pe durata avertizării, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea situațiilor de urgență vor monitoriza permanent evoluția fenomenelor și vor acționa conform planurilor de intervenție. De asemenea, vor fi monitorizate persoanele vulnerabile, iar instituțiile de profil vor asigura permanența și capacitatea de intervenție.
Una dintre măsurile importante este transformarea a 351 de farmacii din județ în puncte de prim-ajutor, în baza protocolului încheiat între Direcția de Sănătate Publică Cluj și Colegiul Farmaciștilor – Filiala Cluj. Totodată, autoritățile locale au fost obligate să amenajeze puncte de distribuire a apei potabile în zonele aglomerate, să verifice sursele de alimentare cu apă și să monitorizeze serviciile publice esențiale.
Autoritățile atrag atenția că temperaturile ridicate cresc și riscul producerii incendiilor de vegetație și le recomandă cetățenilor să evite utilizarea focului deschis în apropierea terenurilor cu vegetație uscată.
Medicii și autoritățile le recomandă oamenilor să consume între doi și patru litri de apă pe zi, să evite deplasările în intervalul orar 11:00–18:00, să poarte haine lejere și deschise la culoare și să petreacă cât mai mult timp în spații răcoroase. O atenție deosebită trebuie acordată copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice. De asemenea, autoritățile reamintesc că nici copiii și nici animalele de companie nu trebuie lăsați în autoturisme parcate, nici măcar pentru câteva minute.
„Facem apel la cetățeni să respecte recomandările autorităților, să evite expunerea la temperaturile extreme și să acorde o atenție deosebită persoanelor vulnerabile. Respectarea acestor recomandări poate preveni incidente grave și contribuie la protejarea sănătății fiecăruia dintre noi”, a declarat prefectul județului Cluj, Maria Forna.














